3 x dzivô farebnô lievance

Znie to ako klišé, ale je to tak. Na svete niet osôbky, ktorá by nemilovala PALACINKY alebo LIEVANCE.

Možno však práve TY, čo čítaš tento žurnál, krútiš hlavou doprava a doľava na znak NIE.

Ok, teda asi nemáš rád/a sladké lievance a všetko, čo k nim patrí: džem či lekvár, ovocie, orieškové maslo, čokoládu, šľahačku, tvaroh atď., ale určite patríš do tej druhej skupiny, milovníkov/čiek slaných pokrmov. Jednoznačne. (nemáme však žiadne rukolapné dôkazy, iba týmto tvrdeniam veríme nadovšetko :P)

 

 

My sme veľkí kuchynskí experimentátori, nielen čo sa týka lievancov (veď pozri aké produkty vznikli z našich hókusov-pokusov v kuchyni :P), a milujeme lievance na mnoho spôsobov. Dnešný žurnál sme sa rozhodli venovať lievancom pripraveným z našich veľmi obľúbených druhov ZELENINY - tekvice hokkaido, cvikle a špenátu.

Čiže všetci milovníci slaných maškŕt tešte sa, toto je to pravé orechové pre Vás! :)

Recepty nie sú originál naše, každý jeden z týchto receptov sme kade-tade našli, vyskúšali a následne upravili podľa nášho gusta. Takže v tejto finálnej verzii sú vlastne tak trochu naše :D Tieto upravené recepty na všetky 3 druhy lievancov sú vhodné aj pre všetkých, ktorí sa dobrovoľne či nedobrovoľne kvôli intolerancii vzdali lepku.

 

 

CVIKLOVÉ LIEVANCE

Potrebné suroviny (cca pre 2 hladošov):
200 g uvarenej cvikle, 2 vajcia, 100 ml kefíru, 150 g múky (zmes pohánkovej, tapiokovej, ovsenej, ale neceliatici kľudne použite špaldovú), 1 ČL kakaa, 1 ČL octu, 1 ČL bezfosfátového prášku do pečiva (vínny kameň), soľ, koreniny a bylinky podľa chuti (milujeme kombináciu fenikel a cvikla, taktiež sme použili kurkumu a čierne korenie), tuk na omastenie panvice.

Postup: V prvej nádobe si z uvarenej cvikle pomocou ponorného mixéra pripravíme ,,pyré“, ku ktorému pridáme vajcia, kefír, ocot a vymiešame. V druhej nádobe si spojíme všetky suché ingrediencie, múku, prášok do pečiva, kakao, soľ, korenie, následne pridáme k vymiešanej ,,mokrej“ zmesi. Dôkladne vymiešame (keď sa Vám zdá, že je cesto riedke, pridajte troška múky naviac) a hotové cesto necháme chvíľu odpočinúť. Na panvici rozpálime tuk podľa gusta a urobíme lievance (cca 1,5 PL lyžice =1 lievanec) opekaním z oboch strán po 2-3 minúty.

P.S.1: S cestom sa pracuje výborne, zväčša nie je potrebný žiaden tuk na panvici.
P.S.2: Cviklové lievance + balkánsky syr + špenát + nejaká tá poctivá slaninka alebo klobáska, či za lyžicu z nášho klobásového jemu = velikánska dobrota.

 

 

TEKVICOVÉ LIEVANCE

Potrebné suroviny (pre 2-3 osoby):
200 ml tekvicového pyré (my obľubujeme tekvicu hokkaido, ktorú sme upiekli a vymixovali dohladka), 100 ml mlieka (akékoľvek rastlinné), 2 vajcia, 100 g pšenovej múky (nealergici kľudne špaldovú), 1 ČL škorice, 1 ČL bezfosfátového prášku do pečiva (vínny kameň), soľ, sladidlo, keď sa žiada mať sladké :), ghí maslo na omastenie panvice.

Postup: Tekvicové pyré vyšľaháme spolu s vajciami a mliekom (tí, ktorí si zvolili sladidlo med, teraz je čas ho pridať). Pridáme škoricu a prášok do pečiva, nakoniec múku. Keď sa Vám zdá, že je cesto riedke (čo by ale nemalo byť), pridajte trocha múky naviac. Cesto necháme  zopár minút odpočinúť. Rozohrejte panvicu spolu s maslom ghí či iným tukom a opekajte cca 2-3 minúty z oboch strán (1-1,5 PL lyžica = 1 lievanec).

P.S.3: Cesto je taktiež super, čo sa práce s ním týka, avšak len za podmienky, že už je z danej strany lievanec hotový, ináč ho neotočíte a zašpiníte si celú obracačku. Vtedy buďte radšej trpezliví a ešte chvíľku vyčkajte (máte čas na umytie si obracačky :D) a môžete obracať! :)
P.S.4: Pravdupovediac v úvode žurnálu sme trocha zaklamali, keďže tieto lievance nie sú zase až tak na slano, ale skôr sladké a teda veľmi chutia napríklad s maslom a práve sezónnymi figami. Pre tých, čo však radi naše jemy, k týmto lievancom vyberáme práve cibuľový so sušenými bio figami, s ktorým je to lahôdka.

 

 

ŠPENÁTOVÉ LIEVANCE

Potrebné suroviny (pre 2 osoby):
100 g čerstvého špenátu, 100 g ovsených vločiek (my konkrétne bezlepkové), 2 vajcia, 100 g bieleho jogurtu (obľubujeme značku Hollandia), 1 ČL bezfosfátového prášku do pečiva, soľ, cesnak, iné koreniny a bylinky podľa chuti, tuk na vymastenie panvice.

Postup: Vločky a špenát spolu vymixujeme dohladka, pridáme vajcia, jogurt, rozpučený cesnak a koreniny. Vymiešame. Opekáme z oboch strán, kým nie sú opečené dozlatista.

P.S.5: Cesto na tieto lievance je zo všetkých najredšie. Komu nevyhovuje robiť lievance, môže skúsiť radšej špenátové palacinky, alebo niečo medzi tým :D
P.S.6: Špenát bez slaniny? Ani náhodou :D
P.S.7: Pri výbere kombinácie týchto lievancov s našimi jemami sme za oba naše druhy so sušenými bio paradajkami, teda aj cibuľový aj slaninový jem.

 

 

Keďže sa blíži ďalšie úžasné ročné obdobie, jeseň, tieto farebné lievance Vám nielenže rozvoňajú celú kuchyňu, ale svojimi farbami aj rozžiaria, takže sa máte na čo tešiť :)

P.S.8: Je ťažké písať tento žurnál s odstupom pár dní, čo sme tieto dobroty pripravovali, pretože slintáme po celý čas písania :D

Dobrú chuť a dozlievancovania sa!

Váš tím DZIVOČINA

Tento web používa tak ako väčšina webov, súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu súhlasíte s ich používaním. Viac informácií nájdete tu.